Body-Image(Test vnímání vlastní postavy)

14. dubna 2008 v 21:06 | Klarusha |  Něco málo o mě
Ny super blogisu(Rábinky) sem nasla super tes a tak se si ho delala a vyslo mi tohle...docela jsem byla z neceho prekvapena,tak si ho taky urcite udelejte..
Slovní hodnocení
Začneme tím, že se podíváme na vaši váhu nezaujatýma očima Body Mass Indexu (BMI). Jde o srovnání výšky, hmotnosti a věku, kdy se vypočítá, zda jde o normální (zdravou) váhu, podváhu či nadváhu. Jde o orientační odhad, který je ovšem uznávaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Tento odhad pak srovnáme s vaším hodnocením.Hodnota vašeho BMI je 20,1, vaše tělesná hmotnost je normální a pro vaše zdraví zcela bezpečná. Pro vaši informaci, doporučená váha pro vaši výšku a věk by se měla pohybovat mezi 52 - 60 kg.
Dále si všimneme toho, jak vnímáte své tělo. Vaše vnímání své postavy se v podstatě shoduje s odhadem podle BMI.
Ještě zůstaneme u toho, jaké pocity u vás vyvolává vaše postava. Ve vztahu k vlastnímu tělu jsou pro nás často důležité některé tělesné partie, které ovlivňují pozitivně či negativně náš celkový pocit ze sebe. K části těla, kterou neskrýváme pod oblečením - ke svému obličeji a vlasům, nemáte úplně pozitivní vztah, některé části vám prostě vadí, což zřejmě zvyšuje vaši nejistotu ze sebe a také ve vztahu k druhým. Podle vašeho hodnocení dalších svých tělesných partií se zdá, že máte ke svému tělu spíše negativní vztah, řadu jeho částí nemáte rádi, některé dokonce nesnášíte. To se obvykle značně odráží na sebevědomí, bývá zdrojem nespokojenosti se sebou a nejistoty ve vztahu s druhými. Také to často vede k nezdravému zacházení se svým tělem.
Teď si budeme všímat vašeho přání, jak byste chtěli vypadat. Vaše přání se příliž neliší od toho, jak se vnímáte nyní. Vzhledem k vaší hmotnosti, výšce a věku není přání hubnout bezpečné, protože se dostanete do podváhy. Podobné snahy svědčí o nespokojenosti se svým tělem a mohou vézt k rozvoji poruchy příjmu potravy, depresí či předrážděnosti. Mít za cíl extrémně štíhlou postavu je buď nerealistické a nebo značně riskantní. Nevede to totiž k větší spokojenosti se sebou. Vaše tělesná hmotnost je zcela v pořádku a proto je nezájem o změnu postavy známkou dobrého vztahu ke svému tělu a realistického pohledu na něj.
Nakonec je také důležité, jak podle vás vnímá vaši postavu okolí. Okolí vnímá vaši postavu podle vás podobně jako vy, ovšem odhad podle BMI je jiný.
Doporučení
Jak již bylo výše zmíněno, vaše tělesná hmotnost je normální a pro vaše zdraví zcela bezpečná. Podle odhadu z obrázků se sice možná vidíte o něco štíhlejší, ale výsledek není nijak znepokojující.
To, jak se nyní vidíte a to, jak byste chtěli vypadat, se nijak neliší, což znamená, že o žádnou změnu nestojíte. Váš postoj je v pořádku, protože ke změně podle BMI ani nemáte důvod. Rozhodně nedoporučujeme dále snižovat svou tělesnou hmotnost i když si to zřejmě přejete. Vzhledem k podváze, kterou trpíte, byste měli naopak přibrat. Doporučujeme poradit se s dietologem, lékařem, nutričním poradcem či terapeutem. Mít za cíl podváhu určitě nedoporučujeme. Nedosáhnete tak větší spokojenosti se sebou, spíše se vystavujete riziku nevhodného dietování, nepřiměřeného sledování své postavy a následně rozvoji poruchy příjmu potravy.
S vybranými partiemy svého těla (obličej a vlasy) celkem nemáte vážnější problém, jen někde vás vaše tělo prostě znejišťtuje. Snažte se příliž na tyto partie nesoustředit, snadno se pak nespokojenost zobecní a z maličkostí pak vzniká větší problém. S dalšími partiemi svého těla, které určují tělesné proporce, jste spíše nespokojení, některé ve vás vyvolávají velmi nepříjemné pocity. Doporučujeme se zaměřit spíše na partie, které máte rádi nebo vám připadají na sobě zajímavé. Začněte hledat pozitivnější vztah ke své postavě, zajímejte se o mínění druhých. Doporučujeme také zvážit konzultaci s psychologem či psychoterapeutem. Jak asi víte, nos, vlasy, bříško, hýždě nejsou partie, které byste měli zrovna rádi. Bylo by pro vás nebezpečné soustředit se pouze na svou nespokojenost a pod vlivem těchto pocitů se chovat k celému svému tělu. Je jasné, že pusa, stehna ve vás vzbuzují velmi negativní emoce. Je nebezpečné podle toho zacházet s celým tělem, protože pod vlivem těchto pocitů s ním nebudeme zacházet dobře. Hledejte si odstup a nezapomínejte, že extrémy nevedou k většímu štěstí.
Je otázka, jestli opravdu víte, jak vás vaše okolí vnímá. Možná by nebylo marné svůj odhad ověřit. Pokuste se s někým blízkým promluvit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama